Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w odpowiednim

Informacje

Dodany: 2019-10-01
Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Sprawdzone działania w profilaktyce chorób zbóż

Choroby zbóż są ogromnym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, bo wyłącznie w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę uchronić potencjał zbioru. Zastosowanie profilaktycznych rozwiązań wzmacniających odporność zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - polecane działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków o wiele bardziej skuteczne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, które należałoby zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma właściwie gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie ilości i wskaźniki żyzności azotu mogą wywoływać nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicydy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej wytrzymałości czy też tolerancji na newralgiczne szkodniki oraz tiofanat metylowy w rzepaku choroby, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo znacznych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić uwagę na cieszący się coraz to większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma asekuracji.